top of page

Pies/kot bezpieczny dla dziecka? Czy dziecko bezpieczne dla psa/kota?

 

Ostatnie doniesienia medialne ujawniajÄ…ce makabryczne fakty znÄ™cania siÄ™ nad zwierzÄ™tami przez dzieci i mÅ‚odzież, nakÅ‚oniÅ‚y mnie do napisania tego artykuÅ‚u. CaÅ‚ymi latami trenerzy, instruktorzy szkolenia psów, behawioryÅ›ci prowadzili warsztaty, seminaria w kontekÅ›cie przygotowania zwierzÄ™cia tak, aby byÅ‚o ono bezpieczne dla noworodka, czy kilkuletniego dziecka. Teraz sprawy zmieniÅ‚y swój kierunek o 180 stopni. Obecnie można domniemać, że wiÄ™kszym zagrożeniem sÄ… dzieci i mÅ‚odzież dla zwierzÄ…t, niż zwierzÄ™ta dla nich. Kogo zatem należy edukować? Przewodnika psa, czy rodzica? OczywiÅ›cie, że przewodnik psa i rodzic to ta sama osoba, tylko zasób wiedzy przekazywany przez specjalistÄ™ powinien być zupeÅ‚nie inny.

Czy ludzie, którzy bÄ™dÄ… odbiorcami wiadomoÅ›ci rozpowszechnionych przez media, odpowiedzialnie podejdÄ… do problemu i z należytÄ… dla niego estymÄ…? Internet „zawalony” makabrycznymi zdjÄ™ciami, typu: spalony żywcem kot, pies z oderwanÄ… gÅ‚owÄ…, który straciÅ‚ jÄ… bÄ™dÄ…c „wleczony” za samochodem, wieszane na drzewach psy i koty… Ja unikam takich zdjęć, jestem zbyt wrażliwa aby móc bez Å‚ez oglÄ…dać takie tragedie. MÅ‚odzież i doroÅ›li wrażliwi na krzywdÄ™ zwierzÄ…t nie muszÄ… widzieć „dramatu”, aby zdawać sobie sprawÄ™ z realiów ludzkiego bestialstwa. Obawiam siÄ™ jednak, że część odbiorców zamiast uronionej Å‚zy zaczerpnie pomysÅ‚ – co można zrobić zwierzÄ™ciu, jak zabÅ‚ysnąć przed dużą publikÄ… pozostajÄ…c za czyn bezkarnym. Ale już stop! OdbiegÅ‚am od tematu przewodniego – pies/kot kontra mÅ‚ody czÅ‚owiek – kto dla kogo zagrożeniem?

​

Teraz kilka sÅ‚ów o rodzicach i przede wszystkim do rodziców. Bardzo czÄ™sto spotykam siÄ™ z pytaniem: Jakie zwierzÄ…tko jest najlepsze dla siedmiolatka? Dla dziecka nadaje siÄ™ każde wÅ‚aÅ›ciwie zwierzÄ…tko, pod jednym warunkiem, że jest ono pluszowe! Dziecko, ani nawet nastolatek nie jest i nie powinien być jednostkÄ… w peÅ‚ni odpowiedzialnÄ… za żywe stworzenie, bez wzglÄ™du na to czy bÄ™dzie to kot, pies, Å›winka morska czy chomik. Chęć posiadania zwierzÄ™cia i peÅ‚na odpowiedzialność za wychowanie, szkolenie, żywienie i opiekÄ™ weterynaryjnÄ… powinna być po stronie rodziców/opiekunów dziecka. Czy dziecko może brać udziaÅ‚ przy wychowywaniu zwierzÄ™cia? OczywiÅ›cie, że tak, ale zawsze pod kontrolÄ… rodziców i biorÄ…c z nich przykÅ‚ad. Jeżeli rodzice bÄ™dÄ… dawać dobry przykÅ‚ad dziecku, dziecko z pewnoÅ›ciÄ… przez naÅ›ladownictwo bÄ™dzie w podobny sposób odnosiÅ‚o siÄ™ do zwierzÄ…t. Å»adne sÅ‚owa nie zastÄ…piÄ… dobrego dawania przykÅ‚adu. W swojej ofercie mamy warsztaty majÄ…ce na celu przygotowanie rodziny do nadejÅ›cia zwierzÄ™cia. Warsztaty to cztery spotkania z rodzinÄ… i praca samodzielna w domu. Po czterech spotkaniach rodzina może już podjąć Å›wiadomÄ… decyzjÄ™ czy bÄ™dÄ… szczęśliwi ze zwierzÄ™ciem, a zwierzÄ™ z nimi.

SkupiÄ™ siÄ™ teraz na postawie maÅ‚ych dzieci wobec zwierzÄ…t. MaÅ‚e dziecko nie wie co to dobro, co to zÅ‚o, co to ból i strach. Postrzega Å›wiat zupeÅ‚nie innymi oczyma niż ludzie doroÅ›li. Dziecko robi to co uważa za opÅ‚acalne dla siebie w danej chwili. DokÅ‚adnie tak samo robiÄ… zwierzÄ™ta – dla nich jest tu i teraz. Nie planujÄ… przyszÅ‚oÅ›ci ani też nie rozmyÅ›lajÄ… nad swojÄ… przeszÅ‚oÅ›ciÄ…. Rodzice czytajÄ… maÅ‚ym dzieciom kolorowe książeczki w których bohaterami sÄ… puszyste kotki, grzeczne i rozumiejÄ…ce ludzkÄ… mowÄ™ pieski. Dziecko zaczyna dążyć do poznania bohaterów na żywo – wyciÄ…ga rÄ…czki do każdego napotkanego na ulicy psa, pokazuje paluszkiem siedzÄ…cego w krzakach kota. Jednak w książkach dla dzieci nie ma jasnych instrukcji jak zachować siÄ™ wobec napotkanego przypadkiem psa czy kota. Dziecko krzyczy, piszczy i biegnie w stronÄ™ psa – pies nie majÄ…cy na co dzieÅ„ kontaktu z maÅ‚ymi dziećmi może odebrać to jako atak w swojÄ… stronÄ™ i w wiÄ™kszoÅ›ci sytuacji ucieknie lub obszczeka „intruza”. Co wtedy mówi rodzic? Najczęściej: „nie bój siÄ™ kochanie, piesek tylko szczeka”. Niestety zwrot „nie bój siÄ™” nie jest zwrotem zrozumiaÅ‚ym dla kilkulatka i dalej nie okreÅ›la jak ma siÄ™ dziecko zachować. „Nie bój siÄ™” oznacza tyleż samo co „bój siÄ™”. I w tym już momencie zaczyna rodzić siÄ™ niechęć wobec zwierzÄ…t i wielki zawód, gdyż „Ciapek” z bajki byÅ‚ zupeÅ‚nie inny.

 

TrochÄ™ inaczej majÄ… siÄ™ sprawy, gdy rodzina posiada zwierzÄ™ w domu. Rodzice czÄ™sto cieszÄ… siÄ™, że pies (rzadziej kot) jest taki cierpliwy wobec dziecka. Dziecko siada na psie, ciÄ…gnie za uszy, wsadza palec do oka a futrzak nieraz tylko zapiszczy. Teoretycznie nie dzieje siÄ™ nic zÅ‚ego. Ale tylko teoretycznie. ZwierzÄ™ nie jest zabawkÄ…, czuje ból, prezentuje lÄ™k i zamiast zacieÅ›niać więź z dzieckiem zaczyna go unikać. Spójrzmy na sytuacjÄ™ innÄ…, a jednoczeÅ›nie bardzo podobnÄ…. Ten sam rodzic, posiadajÄ…cy w domu psa/kota dostaje od swojego dziecka skargÄ™, że „Karolek” w przedszkolu ciÄ…gnÄ…Å‚ go za uszy, popychaÅ‚ i nawet próbowaÅ‚ go przewrócić. Zdenerwowany rodzić pójdzie zapewne do przedszkola, zgÅ‚osi sytuacjÄ™ wychowawczyni i poprosi o przekazanie (o ile sam nie bÄ™dzie chciaÅ‚ rozmawiać) rodzicom „mÅ‚odego wandala – Karolka”. Hmm… Dlaczego rodzic nie zauważa, że jego dziecko prezentuje te same zachowania, tylko wobec innego obiektu – psa! MaÅ‚e dziecko nie ma Å›wiadomoÅ›ci, że sprawia zwierzÄ™ciu ból – to rodzic powinien zadbać o edukacjÄ™ swojej latoroÅ›li, jeÅ›li nie sam to z pomocÄ… behawiorysty lub instruktora szkolenia psów.

CieszÄ™ siÄ™ jednak, że Å›wiadomość z dnia na dzieÅ„ roÅ›nie. Coraz częściej do Nas na szkolenie z psem zapisuje siÄ™ caÅ‚a rodzina. MiÅ‚o jest patrzeć jak „mÅ‚ody czÅ‚owiek” pod okiem rodzica i instruktora pracuje ze swoim psem i praca ta przynosi rewelacyjne efekty. Odrzućmy stereotypy, że pies musi mieć jednego Pana, że sÅ‚ucha tylko jednej osoby… Dobrze wychowany pies sÅ‚ucha każdego czÅ‚owieka, który wie „jak rozmawiać trzeba z psem” :)

​

​

Aleksandra Zawadzka-Glinka

Behawiorysta, Instruktor Szkolenia Psów/Kotów

bottom of page